Få siddepladser tilbage til AaB-Silkeborg I.F.

14. maj 2025 kl. 07:52 af Rasmus Estrup

I går fyldte AaB 140 år, og det markerer vi til det meget vigtige opgør på søndag mod Silkeborg I.F. på Aalborg Portland Park kl. 14.00. 

Flere end 10.500 har allerede billet til opgøret. A. Enggaard Tribunen er fyldt, og der er færre end 400 siddepladser tilbage på Complea Tribunen, mens 3F Tribunen også nærmer sig udsolgt. 

Har du endnu ikke billet til kampen, kan du hoppe ind på www.billet.aabsport.dk, så du er klar til fødselsdagsfejringen til sæsonens sidste hjemmekamp, hvor vi også hylder mesterholdet fra 1995 i anledning af, at det er 30 år siden klubbens første mesterskab. 

Tilhængere af Silkeborg I.F. skal købe billetter til udebaneafsnittet på 3F Tribunen. AaB gør opmærksom på, at det ikke er tilladt at udvise tilhørsforhold til udeholdet på andre sektioner end udebaneafsnittet via påklædning, adfærd eller lignende.

Frigiv din plads, hvis du er forhindret
Er du som sæsonkortholder forhindret i at komme til sæsonens sidste hjemmekamp, opfordrer vi til, at du sender billetten til en ven eller frigiver din billet, så vi kan få fyldt Aalborg Portland Park mest muligt. 

For hver plads, der frigives og videresælges, donerer vi 18,85 kr. til fanskabende aktiviteter, der skal være med til at forbedre kampoplevelsen på Aalborg Portland Park.

Via den nye AaB-app kan billetten frigives på ca. ti sekunder. Se her, hvor nemt det er.

Via billet.aabsport.dk kan billetten frigives med følgende fremgangsmåde:

- Login på din konto på www.billet.aabsport.dk.
- Gå til Min Konto
- Vælg Funktioner, og tryk på Frigiv plads/Ændre plads...
- Her kan du se dit sæsonkort og flere muligheder:
- Frigiv min plads/ Konverter til billet etc.
- Vælg den mulighed, du ønsker.
- Godkend, at du vil frigive din plads eller konvertere dit sæsonkort til en billet.

Tags på denne nyhed

- Stort tillykke med 140-års fødselsdagen

13. maj 2025 kl. 12:45 af Rasmus Estrup

AaB runder i dag 140 år, da klubben blev grundlagt ved en stiftende generalforsamling 13. maj kl. 21.30 i 1885. 

Fødselsdagen markeres på søndag til sæsonens sidste hjemmekamp på Aalborg Portland Park, og flere end 10.000 har indtil videre billet til den vigtige kamp mod Silkeborg I.F. kl. 14.00. 

Køb billet til kampen på www.billet.aabsport.dk. 

Tags på denne nyhed

AaB x Societas: Ny limiteret tøjkollektion fejrer AaB’s 140-års fødselsdag

13. maj 2025 kl. 10:00 af Rasmus Estrup

AaB fylder i dag 140 år, og det fejrer vi med en specialdesignet tøjkollektion lavet i samarbejde med designbureauet Societas. Kollektionen er med til at hylde klubbens historie gennem særlige detaljer på tøjet, og på alle dele af kollektionen indgår et særligt vævet logo, som indkapsler kærligheden til AaB - helt fra 1885 til 2025.

Societas blev grundlagt i 2024 af folkene bag A KIND OF GUISE og Bureau Borsche. Mens A KIND OF GUISE har sine rødder i moderne mode og håndværk, er Bureau Borsche kendt for sit indflydelsesrige designarbejde, herunder de bredt anerkendte fodboldtrøjer til Venedig F.C., den komplette spilletøjskollektion til Athens Kallithea FC og Bayern Münchens beige Champions League-trøje fra den nuværende sæson. Ud over fodbold har Borsche også udviklet designs for mærker som Supreme, Balenciaga og Louis Vuitton. Og nu altså også for AaB.

Den limiterede 140-års kollektion består af en crewneck, en t-shirt, et par shorts og en helt særlig vest. Alt i kollektionen er udviklet eksklusivt til klubben i forbindelse med AaB's 140-års fødselsdag og kommer i et begrænset oplag.

Crewneck (løs pasform)
Denne sweatshirt med rund hals har vævede mærker ved ærmekanten og en diskret broderet detalje ved halsudskæringen, der hylder AaBs 140-års fødselsdag. 

Polstret vest (normal pasform)
Denne polstrede vest har et påsyet mærke og heldækkende broderi for at markere klubbens 140-år føselsdag. Funktionel og raffineret med lynlåslukning og to påsyede lommer foran.

T-shirt (løs pasform)
Lavet af 100% økologisk bomuld, har denne T-shirt et brystprint og et vævet mærke på ærmet, der fremhæver jubilæet.

Badeshorts (normal pasform)
Disse badeshorts er designet i klubbens farver og har diskrete jubilæumsdetaljer, der fejrer 140 års arv. De er lavet af hurtigtørrende stof og har et meshfor, der giver komfort og lethed til varme dage.

Den limiterede kollektion kan findes her - bemærk at den er produceret i begrænset oplag: https://www.aabshoppen.dk/beklaedning-127/serier/aab-x-societas

Eventuelle resterende dele af kollektionen vil komme til salg i AaB Shoppens fysiske butikker til sæsonens sidste AaB-hjemmekamp mod Silkeborg I.F. 18. maj 2025, hvor vi samme dag også markerer, at klubben fylder 140 år og hylder guldholdet fra 1995. 

Tags på denne nyhed

AaB fylder 140 år

13. maj 2025 kl. 08:00 af Rasmus Estrup

13. maj 1885 blev AaB grundlagt ved en stiftende generalforsamling på Hotel Royal i Aalborg kl. 21.30. Vores klub kan dermed fejre 140-års fødselsdag i dag. 

140-års fødselsdagen markeres på Aalborg Portland Park på søndag til sæsonens sidste hjemmekamp kl. 14.00 mod Silkeborg I.F. 

Flere end 10.000 har indtil videre billet til søndagskampen, og vi har brug for mest mulig opbakning fra tribunerne på søndag. Køb dine billetter på www.billet.aabsport.dk. 

Stort tillykke til alle med AaB i hjertet. 

Tags på denne nyhed

Holt udtaget til U/19-landsholdet

12. maj 2025 kl. 14:58 af Rasmus Estrup

To spillere fra AaB Akademiets U/19 Ligahold er med i truppen, når det danske U/19-landshold onsdag møder Tyskland i en venskabskamp forud for sommerens EM-slutrunde. 

Malthe Holt er netop nu blevet efterudtaget til truppen, som Malthe Kjølby blev efterudtaget til i weekenden. 

Malthe Holt har - i øvrigt ligesom Malthe Kjølby - til gode at få ungdomslandsholdsdebut. 

Kampen på onsdag spilles på Nordstern Arena Horsens kl. 12.00. 

Tags på denne nyhed
'