AaB sælger Mathias Jørgensen til FK Bodø/Glimt

24. juli 2025 kl. 18:00 af Rasmus Estrup

Mathias Jørgensen skiftede 1. februar 2024 til AaB fra Esbjerg fB og er siden noteret for 27 scoringer og ni assists i 52 officielle kampe for klubben.

Administrerende direktør Michael Tuxen Boll udtaler: 

- Mathias har fra sin første dag i AaB været en stor profil for os, hvilket også afspejler sig i hans imponerende antal mål og assists for vores klub det seneste halvandet år, hvoraf han i et år også har båret anførerbindet med dedikation og loyalitet.

- Hans stærke præstationer har ganske naturligt affødt stor interesse fra andre klubber, og efter gode og respektfulde forhandlinger med FK Bodø/Glimt er vi nået til enighed om en aftale, som begge klubber er glade for, og som måske kan være med til at opfylde Mathias’ drengedrøm om at spille Champions League, siger Michael Tuxen Boll og afslutter:

- Vi takker Mathias mange gange for hans indsats for AaB og ønsker ham al mulig held og lykke fremover, siger Michael Tuxen Tuxen Boll.

24-årige Mathias Jørgensen, der havde kontrakt med AaB indtil 30. juni 2028, udtaler:

- På det personlige plan har jeg haft en fantastisk tid i AaB, hvor jeg har fået lov til at dele omklædningsrum med en masse dygtige fodboldspillere og endnu bedre mennesker. Samtidig har vi oplevet en opbakning fra fansene, der er helt unik. Derfor nager det mig også dybt, at vi rykkede ned i sidste sæson, og jeg håber af hele mit hjerte, at AaB kommer tilbage i 3F Superligaen igen. Det fortjener klubben, byen og ikke mindst fansene.

- Jeg er utroligt stolt over at have været anfører for en fodboldklub med så fantastiske fans, og jeg er mødt glad ind på Hornevej hver eneste dag. Men den mulighed, jeg har fået nu, er så stor, at den er umulig for mig at sige nej til, fordi jeg får chancen for at komme til en klub, der kæmper for mesterskaber og europæisk deltagelse, siger Mathias Jørgensen og fortsætter:

- Derfor er jeg glad for, at vi nu har fundet en løsning, og jeg ønsker klubben, spillertruppen, staben, administrationen og klubbens fans alt det bedste, siger Mathias Jørgensen. 

Salget af Mathias Jørgensen påvirker forventningerne for 2025 fra et resultat i niveauet minus 15-25 mio. kr. til et resultat i niveauet nul til minus 10 mio. kr.

I forventningerne til årets resultat er inkluderet investeringer i AaB Akademiet og i spillertruppen samt en placering i toppen af landets næstbedste fodboldrække, Betinia Ligaen.

Tags på denne nyhed

AaB TV: Første dag på AaB Akademiet

23. juli 2025 kl. 19:16 af Rasmus Estrup

Sommerferien er slut for spillere og stab på AaB Akademiet, der her til formiddag var tilbage på Hornevej. 

Dagens blev indledt med en velkomsttale af akademichef Mathias Krogh, inden det nye U/13-hold blev budt velkommen med en æresport, inden de fik overrakt nøglerne til AaB Akademiet af Mads Bomholt. 

Det nye U/13-hold består af spillere fra partnerklubberne Støvring I.F., Aabybro I.F., Bagterp I.F., Aalborg Freja, Svenstrup-Godthåb I.F., Gug Boldklub, Nibe Boldklub, Aalborg KFUM, Poulstrup Vrejlev Sport 81, Terndrup I.F. og moderklubben AaB af 1885. 

Se et indslag fra dagen og hør fra akademichef Mathias Krogh. 

Tags på denne nyhed

AaB ansætter John Møller som ny sportschef

23. juli 2025 kl. 14:30 af Brian Andersen

John Møller, der siden 2019 har udfyldt rollen som rekrutteringschef i Brøndby I.F., bliver dermed sportslig ansvarlig i AaB med reference til administrerende direktør Michael Tuxen Boll. 

I alt har John Møller arbejdet i Brøndby I.F. i næsten 12 år – først som chefscout for Brøndby Masterclass (ungdom, red.) og siden som scout og chefscout omkring Superligaholdet, før han fra januar 2019 blev forfremmet til klubbens rekrutteringschef.

Inden John Møller fra januar 2014 blev hentet til Brøndby I.F. opererede han i seks år hos Akademisk Boldklub, hvoraf de sidste tre og et halvt år hos AB var som sportschef.

AaB’s administrerende direktør Michael Tuxen Boll udtaler: 

- I vores proces med at finde en ny sportschef har vi, som man også bør forvente af os, været grundige og kigget i mange retninger.

- Derfor har vi også taget os den tid, der skulle til, så vi bedst muligt kunne matche den kompetenceprofil, som vi har arbejdet ud fra, og med ansættelsen af John Møller får vi en person, der efter vores vurdering passer godt ind i AaB som menneske, siger Michael Tuxen Boll.

- Samtidig har han enorm fodboldmæssig know-how, kender gamet og markedet fra højeste niveau og har øje for talentdelen, hvorfor vi glæder os til, at han tiltræder i vores klub, lyder det fra Michael Tuxen Boll.

Indtil John Møller tiltræder i AaB, vil Michael Tuxen Boll fortsat være fungerende sportslig ansvarlig – understøttet af scouting- og rekrutteringschef Julius Nagel.

Efter ansættelsen af John Møller håber AaB også inden for relativ kort tid at kunne præsentere en ny cheftræner.

Tags på denne nyhed

Den rød-hvide klubdragt indvies lørdag

22. juli 2025 kl. 16:05 af Rasmus Estrup

Som udgangspunkt stiller vi altid op i den rød-hvid-stribede klubdragt, uanset om det er på hjemmebane eller udebane, og da Hillerød Fodbold optræder i sort på lørdag, kan vi for første gang tage vores nye klubdragt fra Macron i brug, når vi gæster Helsingør Stadion. 

Den rød-hvide klubdragt er - ligesom den lyslilla andendragt - en hyldest til klubbens tolvte mand; fansene. 

På fronten af klubtrøjen indgår 12 røde striber, som ligeledes går igen på den nederste del af ryggen, mens den øvre del af ryggen er helt rød. Spillertrykket vil være hvidt, så trøjen holder sig i klubbens farver.   

En klassisk rød-hvid stribe indgår desuden som detaljer i ribkanten både i kraven og på ærmerne samt på shortsene og strømperne.  

I nakken ses teksten fra nedenstående fansang, hvilket også går igen i den lyslilla andendragt

”Vi er AaB 
Vi kommer fra Nordjylland 
Aalborg er byen 
Hvor folket er tolvte mand” 

Køb klubtrøjen, der er skabt i tæt samarbejde med Macron, på www.aabshoppen.dk. 

Ønsker du at støtte holdet i lørdagens udekamp mod Hillerød Fodbold på Helsingør Stadion, kan du finde al praktisk info her. 

Tags på denne nyhed

Faninfo: Lørdagskamp mod Hillerød i Helsingør

21. juli 2025 kl. 10:10 af Rasmus Estrup

Navn: Helsingør Stadion 
Kapacitet: 4.000 
Kapacitet udebaneafsnit: 1.000 
Placering udebaneafsnit: Indgang B
Kampstart: Lørdag 26. juli kl. 14.00  

Billetpriser: 
Voksen: 90 kr. 
Barn: 50 kr. 

Køb din billet her: https://boldbillet.dk/show/event/hilleroed-fodbold-elite-vs-aab-26-jul-2025

Billetten kan vises både på papir og på telefon. 

Det er også muligt at købe billet i indgangen, hvor der dog vil blive pålagt et håndteringsgebyr på billetprisen.  

Indgangene åbner 1 time før kampstart. 

Ønsker du en kørestolsplads til opgøret, kan du kontakte ansvarlige ved Hillerød Fodbold Elite på: +4531275393.

Transport til og fra Helsingør 

Fælles:  
AaB Support Club arrangerer bustur til kamppen. Det er muligt at tilmelde sig som både medlem og ikke-medlem. Deadline for tilmelding til turen er på onsdag kl. 18.00. Tilmeld dig her.

På egen hånd: 
Adresse: Helsingør Stadion, Gl. Hellebækvej 63-65, 3000 Helsingør. 

Parkering for udebanefans er ved adressen: Rasmus Knudsens Vej 50, 3000 Helsingør (Helsingør Ungdomsskole).

AaB takker alle for den store støtte på udebane. 

Tags på denne nyhed
'