Vinteropstart med seks testkampe

10. december 2025 kl. 10:30 af Rasmus Estrup

Efter en periode med ferie og individuel træning samles førsteholdstruppen på Hornevej igen mandag 5. januar, og frem til forårspremieren mod Hillerød Fodbold i slutningen af februar eller starten af marts er der seks testkampe og en træningslejr i kalenderen.  

Vi møder således både 3F Superligaholdene Randers FC og Sønderjyske samt Betinia Ligaklubben AC Horsens, inden vi spiller to kampe på samme dag mod CampoBet 2. Divisionsklubberne Skive I.K. og Thisted FC.

Herefter følger en uges træningslejr i L’Albir, der ligger nord for Alicante, hvor vi som udgangspunkt spiller den afsluttende testkamp mod den norske Eliteserieklub Sandefjord Fotball, der sluttede på femtepladsen i Eliteserien.

Det foreløbige forårsprogram ser indtil videre således ud:

Mandag 5. januar – Træningsstart

Testkamp – Lørdag 17. januar – (tidspunkt ikke fastlagt) – Randers FC-AaB

Testkamp – Fredag 30. januar kl. 13.00 – Sønderjyske-AaB

Testkamp – Fredag 6. februar - (tidspunkt ikke fastlagt) – AC Horsens-AaB

Testkamp – Onsdag 11. februar kl. 10.30 – AaB-Skive I.K.

Testkamp – Onsdag 11. februar kl. 14.30 – AaB-Thisted FC

Træningslejr – 14. februar–21. februar i L’Albir

Testkamp – Fredag 20. februar - Sandefjord Fotball-AaB

Betinia Ligaen, 19. runde – 27., 28. februar eller 1. eller 2. marts 2026 – AaB-Hillerød Fodbold

20. runde – 3., 4. eller 5. marts – AaB-Aarhus Fremad

21. runde – 13., 14., 15. eller 16. marts – Hobro I.K.-AaB

22. runde –Lørdag 21. marts kl. 13.00 – AaB-Esbjerg fB

23. runde – 4., 5., 6. eller 7. april

24. runde – 10., 11., 12. eller 13. april

25. runde – 17., 18., 19. eller 20. april

26. runde – 21., 22. eller 23. april

27. runde – 24., 25., 26. eller 27. april

28. runde – 1., 2., 3. eller 4. maj

29. runde – 8., 9., 10. eller 11. maj

30. runde – 15., 16., 17. eller 18. maj

31. runde – 23., 24., 25. eller 26. maj

32. runde – 29., 30., 31. maj eller 1. juni

De seks bedst placerede klubber i Betinia Ligaens grundspil går efter 22 spillerunder videre til oprykningsspillet, hvor de to øverste hold efter yderligere ti spillerunder avancerer til 3F Superligaen. De seks nederst placerede klubber i Betinia Ligaen kæmper om at undgå de to nedrykningspladser til CampoBet 2. division.

Køb sæsonkortabonnement til AaB’s hjemmekampe her.

AaB TV: Fem minutter med sportschefen

9. december 2025 kl. 09:40 af Rasmus Estrup

I går var spillertruppen for sidste gang i 2025 samlet på Hornevej på bagkant af en efterårssæson, hvor vi 18 kampe inde i Betinia Ligaen er på sjettepladsen med 26 point. 

Sportschef John Møller kigger i dette interview tilbage på efteråret, og den udvikling holdet har gennemgået de seneste måneder.

Ligeledes sætter han også ord på de kommende tilføjelser til trænerstaben og den vigtige forårssæson, vi går i møde, når spillertruppen er tilbage i samlet flok mandag 5. januar.

Tags på denne nyhed

Mød Theodor i AaB Shoppen på lørdag

8. december 2025 kl. 11:10 af Rasmus Estrup

I AaB Shoppen i Gravensgade finder du ind til jul masser af gode tilbud i AaB Shoppens XMAS Sale

Her får du blandt andet:
70% på ANNO85 & ATTENFEMOGFIRS-kollektionerne
- 2 julekugler for 149 kr.
- 50% på miniaturedragter til vinduet
- Op til 50% på AaBxSocietas
- 50% på dele fra "Allez Allez"-kollektionen
- Spillertrøjer fra 2024/25-sæsonen til kun 399 kr.
- Og en masse andre gode tilbud, så du kan blive klar til AaB-julen!

Derudover finder du i AaB Shoppens fysiske butik i Gravensgade også den helt særlige 140-års HERITAGE-fødselsdagskollektion, der udelukkende kan købes i den fysiske butik. 

Vores maskot Theodor vil frem mod jul også besøge AaB Shoppen et par gange. Næste gang er på lørdag 13. december kl. 14.00, hvor du kan få high-fives og krammere af Theodor. 

Åbningstiderne i AaB Shoppen i Gravensgade er:
Mandag-fredag: 10-18
Lørdag-søndag: 10-16

OBS: Tilbud gælder så længe lager haves. Vi har ikke mulighed for at have plads til alle de varer, vi har online, i vores butik i Gravensgade.

Tags på denne nyhed

AaB indgår aftale med U/17-landsholdsspiller

7. december 2025 kl. 10:45 af Rasmus Estrup

Daryosh Popalzai er en ihærdig og velspillende forsvarsspiller med store lederegenskaber, der blev en del af AaB Akademiet som U/13-spiller efter at have spillet børnefodbold i partnerklubben Aalborg Freja og vores moderklub AaB af 1885.

Daryosh Popalzai har indtil videre spillet syv ungdomslandskampe for Danmark, hvoraf seks har været for U/16-landsholdet, inden han fik debut på U/17-landsholdet i november.

I slutningen af november deltog den 16-årige forsvarsspiller, der er anfører for vores U/17 Ligahold, også i de nordiske mesterskaber med AaB Akademiets U/19-mandskab.

Tags på denne nyhed

AaB TV: Tilbage til partnerklubberne

6. december 2025 kl. 08:22 af Rasmus Estrup

Vores førsteholdsspillere samt en række akademispillere har i løbet af denne uge været på besøg hos mange af vores nordjyske partnerklubber. 

De førsteholdsspillere, der kom til AaB Akademiet fra en af vores partnerklubber, vendte i den forbindelse hjem til deres barndomsklubber, så eksempelvis Oliver Ross og Nóel Atli Arnórsson besøgte Aalborg KFUM sammen med Alexander Håpnes og Eugene Amankwah.

Se hvordan besøget i Aalborg KFUM gik i dette indslag.

'