Bøgelund hyldes søndag

32-årige Kasper Bøgelund kom til AaB i sommeren 2008 fra tyske Borussia Mönchengladbach. Ligeledes har højreforsvareren optrådt for PSV Eindhoven i Holland, hvor han var med til at vinde mesterskabet.Endvidere har den topprofessionelle spiller opnået 17 A-landskampe for Danmark inklusive deltagelse i VM-slutrunden i 2002 og EM-slutrunden i 2004.
Foreløbig er det blevet til 103 officielle kampe og to mål for AaB, og søndag lukkes det aktive fodboldkapitel så på Nordjyske Arena.
- Jeg har spillet Champions League i både AaB og PSV, men det er helt klart i AaB og i Aalborg, at jeg på det personlige plan har befundet mig bedst, og selvom jeg oprindeligt er fra Odense, og min kæreste er fra København, så bliver vi boende i Aalborg, hvor vi er faldet utrolig godt til, sagde Kasper Bøgelund 25. september i forbindelse med offentliggørelsen af sin beslutning.
Vær med til at hylde Kasper Bøgelund, når AaB-direktør Lynge Jakobsen umiddelbart inden kickoff mod OB overrækker blomster.
Køb i forsalg din billet til Bøgelunds afskedskamp og den direkte dyst om Superligaens tredjeplads her.