Ahlmann godt i gang

Den boldbegavede venstreforsvarer døjede i den sidste måneds tid af den forgangne sæson med overbelastning i sit ene knæ, men ferien har gjort godt.
- Knæet har haft godt af nogle ugers hvile fra fodbold, men samtidig har jeg også genoptrænet knæet, så jeg er i stand til at træne på fuld knald, fortæller Jakob Ahlmann til aabsport.dk efter fredagens to træningspas.
- Det er dejligt at være tilbage efter ferien, og nu skal vi stille og roligt have bygget formen op igen, siger den 22-årige spiller, der ser frem til den kommende sæson:
- Vi skal forsøge at få endnu flere idéer i vores spil, så vi kan videreudvikle vores koncept, og så handler det jo om at være klar til både Europa Cup-kampen 18. juli og Superliga-premieren mod FC København tre dage senere.
AaB skal første gang i aktion, når det torsdag i næste uge gælder opvisningskampen mod Aalborg Freja.