AaB-trøjer på auktion til fordel for Knæk Cancer 2013

23. oktober 2013 kl. 09:00

I samarbejde med Superligaklubberne har CANAL9 og CANAL8 i løbet af Superliga-sæsonen fået spillerne til at signere en klubtrøje inden kampene. Samtlige holds signerede klubtrøjer er nu doneret til Knæk Cancer 2013 og er sat til auktion på Lauritz.com.

Hvert år rammes alt for mange af kræft og det berører ikke bare den kræftramte, men også både familie, venner og kolleger etc. Derfor har CANAL9 og CANAL8 valgt i samarbejde med Superligaklubberne at støtte Knæk Cancer 2013. Helt som ved store sportsbegivenheder, er det vigtigt, at Danmark står sammen, så der kan samles penge ind, og Kræftens Bekæmpelse kan fortsætte deres vigtige arbejde med forskning, forebyggelse og patientstøtte.

Sammen med CANAL9 og CANAL8 har Superligaklubberne i løbet af sæsonen doneret trøjer og spillerne velvilligt signeret dem, når de ankom til rundens Superligakampe. Disse trøjer doneres nu i samarbejde med klubberne til Knæk Cancer, hvor de allerede er lagt til auktion hos Lauritz.com, hvilket for AaB’s vedkommende gælder to signerede trøjer.

Alle bidrag er afgørende - jo flere bud, jo større beløb til Kræftens Bekæmpelses arbejde. Det samlede beløb går ubeskåret til Kræftens Bekæmpelse. Der kan bydes på trøjerne til og med den 25. oktober om formiddagen.

afgivbudnu

Camilla Henriksen, Projektchef for Knæk Cancer, Kræftens Bekæmpelse udtaler

- Vi sætter stor pris på det flotte bidrag fra CANAL9, CANAL8 Sport og Superligaklubberne, der donerer signerede Superligatrøjer til fordel for Knæk Cancer 2013. Trøjerne vil blive bortauktioneret på Lauritz.com, sammen med en masse andre spændende effekter, hvor det fulde beløb kommer til at gå til Knæk Cancer/Kræftens Bekæmpelse, da Lauritz.com oveni donerer alle salærer og hammerslagsgebyr. Beløbet fra salget indgår direkte i den samlede pulje, der allerede i 2014 vil være med til at gøre en forskel i kampen mod kræft. Kræftens Bekæmpelse sætter stor pris på den flotte donation.

Charlotte Repholtz, Country Manager for CANAL9 og CANAL8 Sport, siger:

- Vi er rigtigt glade for, at vi i samarbejde med Superligaklubberne kan hjælpe med at samle vigtige penge ind til Knæk Cancer. Vi håber, at rigtigt mange vil gå ind og byde på trøjerne og takker Superligaklubberne og spillerne, fordi de har støttet projektet og velvilligt har signeret trøjer ved alle sæsonens kampe. Der er næppe mange, der ikke har haft kræft inde på livet på den ene eller den anden måde, så alle ved, hvor stort behov, der er for både yderligere forskning, behandling og støtte til både patienter og pårørende.  Så jo flere penge vi kan samle ind, jo bedre.

'