AaB tilbage på græs

Cheftræner Kent Nielsen rådede over i alt 14 spillere på træningsbanen, mens nyoprykkede Jakob Blåbjerg og Christian Rye blev sendt i styrketrænings-lokalet, fordi de i aften skal i kamp for AaB’s hold i Danmarksserien.
Det samme gælder for den fraværende Kasper Pedersen, mens Andreas Bruhn var optaget af eksamen.
Lukas Spalvis returnerer inden for de nærmeste dage efter U/21-landsholdsopgaver for Litauen, hvorimod landsholdsspillerne Kasper Kusk, Hallur Hansson og Nicolaj Thomsen først møder til træning 26. juni.
Cheftræner Kent Nielsen glædede sig over, at truppen er skadesfri:
- Det er selvfølgelig en lidt speciel opstart, fordi nogle spillere først støder til senere, mens de fire unge også får en uges ferie, inden vi skal på træningslejr i starten af juli.
- Som altid er det dog dejligt at komme i gang igen, og det er optimalt, at alle fremmødte spillere kan deltage i træningen, konstaterede Kent Nielsen over for aabsport.dk.
- Resten af juni vil være fysisk præget, mens vi først for alvor tager fat på det spillemæssige og den holdtaktiske del, når vi tager på træningslejr i Tyskland 2. juli, siger Kent Nielsen.
AaB iklæder sig første gang spilletøjet, når det torsdag den 20. juni gælder opvisningskampen mod Aalborg Freja.
Herunder flere fotos fra sæsonens første træningspas på AaB’s anlæg på Hornevej: