AaB TV: Stem på månedens mål i februar

3. marts 2026 kl. 07:50 af Rasmus Estrup

Vi skal også have kåret månedens mål for februar, og vores ene Betinia Ligakamp bød på tre scoringer.

Kandidaterne er:
1: Marc Nielsen, AaB-Hillerød Fodbold 1-1
2: Valdemar Møller, AaB-Hillerød Fodbold 2-1
3: Adam Andersson, AaB-Hillerød Fodbold 3-2

Se målene og stem på din favorit her.

Afstemningen løber indtil torsdag 5. marts kl. 8.00.

Alle, der deltager i afstemningen via linket ovenfor, er med i lodtrækningen om Marc Nielsens kampbruget og signerede håndsrækningstrøje fra forrige sæson.

Tags på denne nyhed

Stem på månedens AaB-spiller i februar

2. marts 2026 kl. 12:44 af Rasmus Estrup

Vi er nu gået ind i den første forårsmåned i 2026, og det er derfor tid til at kåre månedens AaB-spiller for februar på baggrund af fredagens målrige kamp mod Hillerød Fodbold.

Stem på din favorit her. 

Afstemningen løber frem til onsdag 4. marts kl. 10.00. 

Tags på denne nyhed

U/15 på førstepladsen og comeback af U/19

2. marts 2026 kl. 08:28 af Rasmus Estrup

U/19 Ligaen: Silkeborg I.F.-AaB 2-2 (6-7 efs.)
Vores U/19 Ligahold hentede lørdag eftermiddag to point i Silkeborg efter et godt comeback.

Hjemmeholdet bragte sig i første halvleg i front med 1-0, og få minutter efter pausen blev det også 2-0 til Silkeborg I.F.

AaB’erne svarede dog straks igen, da Tobias Lundsgaard Jørgensen i 51. minut stod klar til at reducere på en returbold fra Gabriel Quarteys hovedstød, som ramte stolpen.

Fire minutter scorede Tobias Lundsgaard Jørgensen sit andet mål i kampen, da han headede et indlæg i nettet til 2-2.

Da et stærkt langskud fra Christian Tcacenco desværre ikke gik i mål – og Bertil Grønkjær i modsatte ende hev en stor redning frem – blev 2-2 også slutresultatet.

Pointene skulle således uddeles efter en straffesparkskonkurrence. Denne vandt vores akademihold, som dermed tog to point med hjem til Hornevej.

U/19 Ligaholdet ligger efter 13 kampe på 13. pladsen med 15 point. Næste ligakamp spilles på lørdag kl. 13.00 på hjemmebane mod Randers Freja FC.

U/17 Ligaen: Silkeborg I.F.-AaB 2-0
Efter tre ligasejre i træk – to af dem i dette forår – led vores U/17 Ligahold lørdag årets første nederlag på udebane mod Silkeborg I.F.  

Trods en god indledning var det hjemmeholdet, der i 12. minut kom på tavlen, da et indlæg mod bagerste stolpe blev sparket i mål til 1-0, som også var pausestillingen.

Vores akademihold kom stærkt ud efter pausen, men i 51. minut slog Silkeborg I.F. til på en omstilling, som blev udnyttet til 2-0.

Selvom spillet det meste af anden halvleg foregik på Silkeborg I.F.’s banehalvdel, udeblev AaB-scoringerne, og 2-0 endte dermed som slutresultatet.

Også vores U/17 Ligahold spiller på lørdag hjemme mod Randers Freja FC. Kampen fløjtes i gang kl. 15.15, og inden runden ligger akademiholdet på niendepladsen med 22 point efter 17 kampe.

U/15 Ligaen: Silkeborg I.F.-AaB 1-4
Vores U/15-hold topper igen U/15 Ligaen efter lørdagens 4-1-sejr over Silkeborg I.F.

Villads Dencker Adelborg scorede kampens første mål, men Silkeborg I.F. svarede kort efter tilbage med en udligning.

Et selvmål af hjemmeholdet førte til en ny AaB-føring, og topscorer Nicklas Frank Andersen udbyggede med sin 20. sæsontræffer til 3-1 for vores akademihold, inden Felix Andersen med kampens sidste scoring sikrede en udesejr på 4-1.

Vores U/15 Ligahold indtager efter 15 runder førstepladsen med 33 point. Anden- og tredjepladsen indtages af Esbjerg fB og FC København, der begge står med 32 point efter 14 kampe.

Næste U/15 Ligakamp spilles ligeledes på lørdag hjemme på Hornevej mod Randers Freja FC. Kampstart er kl. 13.00.

Tags på denne nyhed

AaB skriver kontrakt med U/15-midtbanespiller

1. marts 2026 kl. 10:20 af Rasmus Estrup

Den 15-årige midtbanespiller Villads Dencker Adelborg er en del af AaB Akademiets U/15-mandskab, som indtager en øjeblikkelig førsteplads i U/15 Ligaen.

- Villads er en intelligent midtbanespiller, som dækker store områder af banen, er god på bolden og dygtig i relationerne til sine medspillere. Han er dedikeret, ydmyg og hårdtarbejdende, og vi ser frem til i samspil med Villads at udvikle hans kompetencer yderligere, siger akademichef Dennis Ramonn Olsen.

Villads Dencker Adelborg kom til AaB Akademiet fra partnerklubben Gug Boldklub som U/13-spiller.

AaB TV: AaB-Hillerød Fodbold 3-3

28. februar 2026 kl. 06:18 af Rasmus Estrup

Forårspremieren blev en målrig affære, da vi fredag aften spillede 3-3 mod Hillerød Fodbold på Aalborg Portland Park.

Gæsterne indledte opgøret bedst og bragte sig i front i 31. minut ved Mikkel Mouritz. Kort efter havde Hillerød-mandskabet også et langskud på træværket.

Vores bedste mulighed inden pausen tilfaldt Kornelius Normann, men Hillerød-keeper Adrian Kappenberger afværgede nordmandens friløber.

Efter lidt mere end en times spil fik Marc Nielsen udlignet, da han på en returbold fra sin egen afslutning brugte højrebenet til at sparke læderet op i nettaget til 1-1.

En håndfuld minutter senere var Marc Nielsen så i oplæggerens rolle, da han i et godt AaB-angreb sendte et indlæg ind i panden på Valdemar Møller, som flot headede 2-1-scoringen i kassen.

Blot to minutter senere svarede Hillerød Fodbold dog tilbage, da Cornelius Allen sparkede en løs bold i AaB-feltet over stregen til 2-2.

I 78. minut kom vi dog igen i front, da lidt klumpspil efter et nordjysk hjørnespark endte med en 3-2-scoring af Adam Andersson.

3-2-føringen holdt indtil 90. minut, hvor gæsternes Frederik Heiselberg sendte et straffespark i mål til slutresultatet 3-3.

Se et fyldigt sammendrag af kampen i videoen øverst.

Tags på denne nyhed
'