AaB TV: Øster Han Herred er nomineret til Årets Partnerklub

15. november 2025 kl. 08:55 af Rasmus Estrup

Til Partnerklubbernes Dag på Aalborg Portland Park, som afholdes, når vi om en uge får besøg af Kolding I.F., skal vi blandt andet have kåret Årets Partnerklub i AaB i 2025 i samarbejde med Unisport.

De tre nominerede til Årets Partnerklub er Øster Han Herred, Aabybro I.F. og Aalborg Chang.

I dette indslag kan du høre nærmere om Øster Han Herred, der opstod for ti år siden, og i dag er et samarbejde for spillere i de fire byer Brovst, Halvrimmen, Tranum og Skovsgård. 

Vinderen af Årets Partnerklub offentliggøres til Partnerklubbernes Dag, hvor vi også skal kåre Årets Frivillig i samarbejde med Arbejdernes Landsbank samt hylde Årets Holdkammerat i samarbejde med Aalborg Lufthavn.

Flere end 9.000 har billet til næste uges kamp mod Kolding I.F., der fløjtes op lørdag 22. november kl. 14.00. Køb din billet til kampen på www.billet.aabsport.dk. 

Tags på denne nyhed

Sejre for Arnórsson og Hvistendahl

14. november 2025 kl. 08:25 af Rasmus Estrup

19-årige Nóel Atli Arnórsson fik i går fuld spilletid for Islands U/21-landshold, der på udebane vandt 3-1 over Luxembourg i EM-kvalifikationen. 

Med sejren er Islands U/21-landshold i skrivende stund på andenpladsen i sin EM-kvalifikationspulje med otte point efter fem kampe.

Kampen i går var Nóel Atli Arnórssons 21. ungdomslandskamp for Island - den femte for U/21-landsholdet.

Hvistendahl startede inde mod Sverige
Det danske U/18-landshold var også i kamp i går, hvor holdet mødte Sverige i en venskabskamp, og med fra start var akademispiller Johan Hvistendahl, der rundede 30 ungdomslandskampe for Danmark.

Johan Hvistendahl spillede de første 45 minutter, og blev udskiftet ved pausestillingen 1-0 til Danmark. Danskerne vandt venskabskampen 2-1. 

Af Johan Hvistendahls 30 ungdomslandskampe har de seks været for U/18-landsholdet, der spiller en ny venskabskamp på søndag mod Polen.

AaB’s nye julesweater er landet

13. november 2025 kl. 13:50 af Rasmus Estrup

Årets røde julesweater prydes af jule- og Aalborg-motiver, et broderet AaB-logo samt teksten fra fansangen ‘’Klubben Fra Det Kolde Nord - Der Hvor Kærligheden Gror", der figurerer hen over brystet. Som en ekstra lækker detalje er teksten henover brystet ligeledes broderet. 

Julesweateren fås fra størrelserne 5-6 år op til 4XL. 

Årets julesweater koster 399 kr. for voksne og 349 kr. for børn, og den kan altså købes nu på www.aabshoppen.dk og hos AaB Shoppen i Gravensgade. 

AaB-julesok for 49 kr.
Sammen med årets julesweater lancerer vi i dag også et rigtig godt tilbud på en AaB-julesok. 

Indtil søndag 29/11 kan julesokken blive din for kun 49 kr. (normalpris 149 kr.).

Julesokken fås både online og i AaB Shoppen i Gravensgade.

Find hele udvalget af julevarer på AaB Shoppen her.

Læs mere om AaB Shoppens fysiske butik i Gravensgade her.

Tags på denne nyhed

9.000 er klar AaB-Kolding I.F.

13. november 2025 kl. 11:00 af Rasmus Estrup

Gør som flere end 9.000 andre og køb billet til årets sidste hjemmekamp, der spilles lørdag 22. november kl. 14.00 mod Kolding I.F. Billetterne kan købes på www.billet.aabsport.dk nu eller i billethusene på Aalborg Portland Park lørdag 22. november fra kl. 11.30. 

Kl. 11.30 åbner fanzonen også, og her vil der være masser af aktiviteter for børn frem mod kampstart. 

I samarbejde med Arbejdernes Landsbank, Aalborg Lufthavn og Unisport afholder vi nemlig Partnerklubbernes Dag, hvor vi hylder alle vores nordjyske partnerklubber. 

Derudover holder vi som sædvanlig også Halstørklædedag til årets sidste hjemmekamp, hvor vi opfordrer alle til at tage et AaB-halstørklæde med og strække det oevr hovedet under "Som Ramt af Lynet", så kulissen bliver fantastisk inden slutfløjt. 

3F Tribunens afsnit for AaB-fans er udsolgt, og på Comlea Tribunen er der et begrænset antal siddepladser tilbage. 

Bliv en del af stemningen på Aalborg Portland Park til årets sidste kamp - køb billet på www.billet.aabsport.dk.

Møller på tavlen i storsejr over San Marino

13. november 2025 kl. 07:48 af Rasmus Estrup

U/19-landsholdet vandt i går 6-0 over San Marino i den første af tre EM-kvalifikationskampe i denne landskampstermin. 

Valdemar Møller indledte opgøret på bænken, men blev skiftet ind i 78. minut ved stillingen 5-0. Fem minutter senere scorede Valdemar Møller kampens sidste mål. 

Scoringen var Valdemar Møllers anden i nationaldragten, og han er nu noteret for 15 ungdomslandskampe - heraf seks for U/19-landsholdet. 

U/19-landsholdet spiller igen på lørdag, hvor det gælder en EM-kvalifikationskamp mod Sverige.

Tags på denne nyhed
'