Widell: Ser bedre og bedre ud

10. maj 2025 kl. 12:09 af Rasmus Estrup

I morgen kl. 18.00 gæster vi Viborg F.F. på Energi Viborg Arena i den tredjesidste finale i 3F Superligaens kvalifikationsspil. 

Inden søndagskampen ligger vi på 11. pladsen med 24 point. Tiendepladsen indtages af Lyngby Boldklub, der har samme pointantal og en bedre målscore, mens Vejle Boldklub er på 12. pladsen med 22 point. 

I videoen øverst fortæller Melker Widell om udviklingen i spillet i seneste kamp mod Sønderjyske og mulighederne for en sejr i morgen. 

Klik her og find al praktisk info om, hvordan du kan støtte AaB i morgen. 

Tags på denne nyhed

AaB TV: Vores tre seneste mål i Viborg

9. maj 2025 kl. 08:15 af Rasmus Estrup

Der er tre finaler tilbage i denne 3F Superligasæson, hvor vi inden den forestående runde er på 11. pladsen med 24 point, hvilket er samme pointantal som Lyngby Boldklub på tiendepladsen med to point flere end Vejle Boldklub på 12. pladsen. 

Sæsonens tredje sidste kamp spilles søndag kl. 18.00 på Energi Viborg Arena, og du kan finde al praktisk info om kampen her. 

Forud for opgøret kan du i videoen øverst få et gensyn med vores tre mål af Oliver Ross, Andres Jasson og Mathias Jørgensen fra vores seneste 3F Superligaopgør i Viborg. Et opgør vi vandt 3-2. 

Tags på denne nyhed

Del din mening om AaB i 3F Superliga Survey

8. maj 2025 kl. 14:20 af Rasmus Estrup

Du kan nu tilmelde dig forårets store tilskuerundersøgelse, 3F Superliga Survey, som er for alle tilskuere i 3F Superligaen. Formålet med 3F Superliga Survey er at forbedre oplevelsen på de danske fodboldstadions før, under og efter kampen, og i AaB vil vi meget gerne høre din mening.

3F Superliga Survey er nemlig et vigtigt værktøj i arbejdet med at forbedre kampoplevelsen på Aalborg Portland Park, og vi vil gerne have så mange besvarelser som muligt for at sikre den bedst mulige oplevelse for vores mange fans.

Du kan derfor være med til at gøre en forskel for dig selv og dine medfans ved at give din mening til kende og tilmelde dig årets Superliga Survey her eller via QR-koden i bunden. 

Alle, der tilmelder sig forårets 3F Superliga Survey, er med i lodtrækningen om Malthe Højholts kampbrugte og signerede klubtrøje fra begyndelsen af denne sæson. Sidste frist for at tilmelde sig er tirsdag 20. maj.

Vi takker på forhånd alle deltagere for deres hjælp.

Tags på denne nyhed

U/15-nederlag mod FC Midtjylland

8. maj 2025 kl. 08:01 af Rasmus Estrup

U/15 Ligaholdet var i går en tur i Ikast, hvor det endte med et nederlag på 4-1. 

FC Midtjylland kom foran efter et kvarter, og 1-0-stilingen holdt indtil midtvejs i anden halvleg, hvor Christian Provst Hassing Poulsen udlignede til 1-1 efter et oplæg fra Amar Hadzajlija. 

Efter udligningen svarede FC Midtjylland hurtigt tilbage, og med yderligere to scoringer i slutminutterne endte det 4-1. 

Vores U/15-hold er efter 21 kampe på 13. pladsen med 21 point. Næste U/15 Ligakamp spilles på lørdag kl. 13.00 hjemme på Hornevej mod Farum Boldklub, der er FC Nordsjællands U/15-hold. 

Tags på denne nyhed

Uafgjort U/19-topkamp i Odense

7. maj 2025 kl. 14:10 af Rasmus Estrup

Tirsdag gæstede vores U/19-mandskab OB i et særdeles målrigt opgør, der endte med et enkelt point på kontoen.

OB lagde bedst ud, og i både 13. minut og 15. minut straffede hjemmeholdet nogle nordjyske fejl i opbygningsspillet, hvilket gav OB en tidlig 2-0-føring.

AaB’erne svarede dog straks tilbage, da Georg Ejsing i 17. minut sparkede bolden op i krogen til 2-1, og midt i første halvleg headede Malthe Holt 2-2-udligningen i nettet.

De gode AaB-muligheder fortsatte, og ca. ti minutter før pausen kunne Valdemar Møller bringe vores akademihold i front. En håndfuld minutter før pausen fik OB dog udlignet til pausestillingen 3-3.

Efter pausen var spillet mere taktisk præget, og efter flere gode AaB-chancer kunne Victor Fjeldgaard et minut inde i tillægstiden score til 4-3. Det resultat holdt dog ikke til slutfløjt, da OB fik udlignet til 4-4 i fjerde tillægsminut.

Dermed skulle pointene fordeles i en straffesparkskonkurrence, hvor fynboerne trak det længste strå, og vores akademihold måtte tage hjem med et enkelt point.

U/19-holdet indtager fortsat andenpladsen med 47 point efter 23 kampe, hvilket er to færre end FC Midtjylland på førstepladsen, der har spillet en kamp mindre. FC Nordsjælland er på tredjepladsen med 43 point efter 20 kampe, mens OB efter 21 kampe står med 41 point.

FC Nordsjælland kommer på besøg på Hornevej på lørdag kl. 13.00, hvor det således gælder en ny topkamp.

Tags på denne nyhed
'