Uafgjort i hjemmebanepremieren mod Hobro I.K.

1. august 2025 kl. 20:53 af Rasmus Estrup

Det blev desværre kun til et enkelt point i fredagens lokalopgør mod Hobro I.K. Den tidligere AaB'er Oliver Klitten headede gæsterne foran i en chancefattig første halvleg, og efter mange AaB-chancer i begyndelsen af anden halvleg udlignede Oliver Ross på et straffespark i 64. minut til slutresultatet 1-1. 

Til stor vokal opbakning fra 3F Tribunen, Complea Tribunen og A. Enggaard Tribunen indledte vi sæsonens første hjemmekamp med at være mest på bolden. Chancerne lod dog vente på sig i begge ender, og efter et par offsidekendelser i hver ende var en dybdebold mod Kelvin John en tand for lang til, at tanzanierens hovedstød kunne blive farligt. 

I stedet slog gæsterne til på deres første afslutning i kampen i 17. minut, da Villads Rasmussens indlæg blev headet i kassen af den tidligere AaB'er Oliver Klitten, som var løbet ind i en fri position i feltet og stangede Hobro I.K. foran. Kort efter måtte Mads Bomholt lade sig udskifte med en skade, og han blev erstattet af Andres Jasson.

I gæsternes næste angreb hev Vincent Müller to stærke redninger frem på en dobbeltchance til først Marco Bruhn og siden Emil Søgaard, der blev måtte se deres afslutninger fra tæt hold afværget af AaB-keeperen. 

Selv havde vi fortsat vanskeligt ved at skabe chancer over for det kompakte Hobro-mandskab, inden pausen blev det kun til et ufarligt hovedstød fra Bjarne Pudel i forlængelse af et hjørnespark og en forbier fra distancen fra Elison Makolli. 

Da gæsternes to forsøg inden pausen blev blokeret af Bjarne Pudel og endte på den tomme Vesttribune, lød pausestillingen på 1-0 til gæsterne.

I anden halvleg kom vi stærkt ud, og der gik mindre end to minutter før vores første afslutning blev sendt afsted. Efter et langt drev af Oliver Ross var det i sidste ende Andres Jasson, som blev sat op til en afslutning lige uden for feltet. Amerikanerens forsøg gik dog lige over mål. 

De gode AaB-takter fortsatte dog. Først headede Kelvin John lige over mål efter et hjørne, inden Alexander Håpnes fem minutter inde i anden halvleg driblede ind i Hobro-feltet og sigtede mod fjerneste målhjørne. Desværre fik Hobro-keeperen viftet forsøget til hjørne. 

Oliver Ross fik minuttet senere et godt forsøg blokeret til et nyt hjørnespark, og efter et længere pres på Hobro-feltet lykkedes det ni minutter efter pausen gæsterne at komme op omkring AaB-feltet, hvor de sendte et langskud forbi. 

Efter 62 minutters spil fik vi tilkendt et straffespark efter et sammenstød mellem Hobro-målmand Jonas Dakir og Valdemar Møller. Oliver Ross tog sig af muligheden fra pletten, og vores nummer 10 scorede sikkert til 1-1. 

Kelvin John fik kort efter et god mulighed for at bringe os i front efter et godt angreb, men afslutningen gik langt forbi. 

Efter 72 minutter fik Hobro I.K. et frispark lige uden for vores felt, men Mikkel M. Pedersens frispark gik lige over trekantssammenføjning og lagde sig oven på nettaget. 

Et kvarter før tid blev Andreas Maarup og Mylian Jimenez skiftet ind i stedet for Valdemar Møller og Elison Makolli. Straks efter kom Andres Jasson til en afslutning i Hobro-feltet, der ramte en gul blokade. Tre minutter senere havde et langskud fra Andreas Maarup samme adresse. 

I 88. minut erstattede Bertram Skovgaard målscorer Oliver Ross. Kort efter fik Andres Jasson en ny afslutning blokeret. 

Flere chancer tilspillede vi os ikke, og dermed endte det 1-1. Pointdelingen betyder, at vi efter sæsonens tre første kampe har to point. 

Vores næste kamp spilles på onsdag på udebane mod Vendsyssel F.F. i første runde af Oddset Pokalen. Næste hjemmekamp er fredag 15. august mod AC Horsens. Køb billetter til det opgør her. 

Matchfacts - Betinia Ligaen, 3. spillerunde

AaB-Hobro I.K. 1-1 (0-1)
17. min 0-1 Oliver Klitten, 64. min Oliver Ross (str.)
Advarsler AaB: Frederik Børsting (24), Oliver Ross (86)
Advarsler Hobro I.K.: Ingen
6.805 tilskuere på Aalborg Portland Park

AaB (4-3-3): Vincent Müller, Elison Makolli (75: Andreas Maarup), Cornelius Olsson, Bjarne Pudel, Marc Nielsen, Mads Bomholt (21: Andres Jasson), Alexander Håpnes, Frederik Børsting, Valdemar Møller (75: Mylian Jimenez), Kelvin John, Oliver Ross (88: Bertram Skovgaard). 

Hobro I.K. (5-4-1): Jonas Dakir, Max Nielsen, Emil Søgaard, Marius Jacobsen, Frederik Dietz, Lukas Klitten, Oliver Klitten, Mikkel M. Pedersen (80: Oscar Meedom), Theo Hansen, Villads Rasmussen, Marco Bruhn (67: Søren Andreasen).

Dommer: Patrick Remon Gammelholm

Tags på denne nyhed

Køb de nye spillertrøjer i AaB Shoppen

1. august 2025 kl. 12:00 af Rasmus Estrup

I dag kl. 16.30 slår AaB Shoppen dørene op i fanzonen, og kl. 17.00 åbner AaB Shoppen også i foyeren på Aalborg Portland Park.

Begge steder har du mulighed for at få fingrene i vores nye spillertrøjer fra Macron.

Opbakningen fra fansene har været massiv i en årrække, og derfor er denne sæsons trøjer en hyldest til klubbens tolvte mand; fansene.

Både klubdragten og andendragten bærer således 12 striber. 

Umiddelbart inden sæsonens første kamp indgik Scan Global Logistics og Jetsport nye partneraftaler med klubben, og de to samarbejdspartnere er derfor synlige på klubbens spillertrøjer, hvilket man også har kunnet se til de to første kampe i sæsonen.

Jetsport har et hvidt logo på venstre ærme af både klubtrøjen og andentrøjen, mens Scan Global Logistics er synlige med et hvidt logo i nakken af begge trøjer.

På brystkassen er hovedpartner Arbejdernes Landsbank fortsat synlige, som de har været siden 2022.

De trøjer der sælges på AaB Shoppen – både online og i de fysiske butikker på kampdagen – vil fra i dag også have Jetsports og Scan Global Logistics’ logo på trøjen, så de trøjer, man køber, er identiske med de trøjer, spillerne bærer.

Køb trøjerne online på www.aabshoppen.dk eller i AaB Shoppens fysiske butikker i forbindelse med dagens kamp mod Hobro I.K.

Find al praktisk info om fredagskampen her.

Tags på denne nyhed

Flere siddepladser frigivet

1. august 2025 kl. 08:50 af Rasmus Estrup

I aften kl. 19.00 spiller vi sæsonens første hjemmekamp, når Hobro I.K. gæster Aalborg Portland Park, og du kan købe billetter til kampen på www.billet.aabsport.dk. 

Complea Tribunen er ved at være godt fyldt til aftenens kamp, og netop nu er der frigivet ca. 300 yderligere siddepladser på A. Enggaard Tribunen som kan købes på www.billet.aabsport.dk. 

Husk at Vesttribunen er lukket til aftenens kamp. Til gengæld er hele 3F Tribunen i aften tilgængelig for AaB-fans, og så længe der er ledige pladser på 3F Tribunen kan alle sæsonkortholdere til Vesttribunen kan gratis hente en billet til 3F Tribunen ved at følge nedenstående fremgangsmåde:

- Log ind med den profil på www.billet.aabsport.dk, som dit sæsonkort er tilknyttet.
- Vælg kampen Runde 3: AaB-Hobro I.K.
- Vælg ét af de to afsnit på 3F Tribunen (Ståpladser eller Unummererede siddepladser)
- Vælg antal
- Tryk på Tilføj en rabat.
- Tryk på ”Sæsonkortholdere - Vesttribunen HIK”.
- Afslut transaktionen

Tilhængere af Hobro I.K. har til aftenens kamp fået plads på hele sektion A samt en del af sektion B på A. Enggaard Tribunen, og der kan købes billetter til afsnittet via dette link. 

Fanzonen åbner kl. 16.30 i dag, og du kan finde al praktisk information om kampen her. 

Tags på denne nyhed

Cheftræneren vil se kvalitet og hårdt arbejde

31. juli 2025 kl. 15:56 af Rasmus Estrup

Kl. 19.00 i morgen aften fløjtes der op til denne sæsons hjemmebanepremiere på Aalborg Portland Park, hvor Hobro I.K. kommer på besøg. 

Inden kampen kan du i dette interview høre fra cheftræner Steffen Højer, der sætter ord på de første tre træningsdage og kigger frem mod fredagskampen, hvor han håber at mærke stor opbakning til holdet. 

Køb billetter til kampen på www.billet.aabsport.dk eller i billethusene, der åbner i morgen kl. 17.30. 

Husk at fanzonen åbner kl. 16.30, og at Vesttribunen er lukket i morgen. 

Du kan finde al praktisk info om kampen her. 

Tags på denne nyhed

Kelvin John kåret til månedens AaB-spiller

31. juli 2025 kl. 12:55 af Rasmus Estrup

Med ca. en tredjedel af de samlede stemmer er Kelvin John blevet månedens AaB-spiller i juli 2025. 

Derfor fik Kelvin John i dag overrakt en præmie fra Faxe Kondi, der som noget nyt vil kåre månedens AaB-spiller gennem hele sæsonen, og det er fansene, der via afstemning kårer en vinder hver måned. 

Tags på denne nyhed
'