AaB sælger Bomholt til Rosenborg Ballklub
AaB har med øjeblikkelig virkning solgt U/20-landsholdsspiller Mads Bomholt til den mangedobbelte norske mesterklub Rosenborg Ballklub.
Mads Bomholt blev som U/13-spiller tilknyttet AaB Akademiet, da han skiftede fra partnerklubben Hadsund Boldklub.
20-årige Mads Bomholt opnåede ved flere lejligheder at bære anførerbindet i AaB, hvor det blev til 73 officielle kampe og syv scoringer for klubbens bedste mandskab, mens han foreløbig står noteret for ni U-landsholdsoptrædener for Danmark.
AaB’s sportschef John Møller udtaler:
- Mads Bomholt kom til AaB allerede som 11-årig, og han kan om nogen betegnes som en af vores egne drenge, der har taget turen hele vejen op igennem akademiet til at blive en profil for vores førstehold, et forløb nøjagtig som vi ønsker det.
- Det er ingen hemmelighed, at vi gerne havde set Mads fortsætte minimum et halvt år mere i AaB, men det har været et stort ønske for ham om at komme afsted nu, hvilket vi har efterkommet, da vi er blevet økonomisk kompenseret på et niveau, hvor et salg giver mening, siger John Møller og fortsætter:
- En stor cadeau skal lyde til Mads selv og til alle, der på hans vej har bistået til Mads’ udvikling. Også på det menneskelige plan har Mads noget at være stolt af, og han vil naturligvis altid være velkommen tilbage i AaB. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden.
Mads Bomholt, der fik sin debut for AaB 6. august 2023 i en hjemmekamp mod FC Fredericia, ser frem til sin nye udfordring i Trondheim:
- Jeg har haft en fantastisk tid i AaB. Fra jeg var helt lille, har det været min store drøm at spille på AaB’s førstehold og slå igennem i AaB, og det synes jeg, at jeg har opnået nu.
- Jeg havde ikke forestillet mig, at jeg kunne nå næsten 75 kampe for AaB i en alder af 20 år, og jeg har både oplevet store øjeblikke som vores oprykningssæson samt modgang, der har været med til at modne mig i en tidlig alder, konstaterer Mads Bomholt og tilføjer:
- Derfor føler jeg også, at det er tid til at tage det næste skridt, og her virker skiftet til Rosenborg som det helt rigtige for mig. Jeg er rigtig glad for, at der har været en god dialog mellem mig og AaB samt AaB og Rosenborg, så klubberne kunne nå til enighed.
- Der skal lyde en stor tak til alle i og omkring AaB; mine holdkammerater, som har været med til at udvikle mig, trænerstaben, der hele vejen fra akademiet og op til førsteholdet har troet på mig, alle de mange gode mennesker i klubben, og så ikke mindst fansene, som bare har været fantastiske. Jeg er heller ikke i tvivl om, at AaB er inde i en god udvikling og nok skal opnå klubbens mål for resten af sæsonen, lyder det fra Mads Bomholt.
Mads Bomholt havde kontrakt med AaB indtil 30. juni 2028.

