
Vidste du om Hobro I.K. og AaB...
Læs skæve vinkler på lokalopgøret mod Hobro I.K. på søndag kl. 12.00 på DS Arena. Vidste du således...
- at det er 11. Superligakamp mellem Hobro I.K. og AaB. Statistikken siger seks sejre til AaB, tre uafgjorte og ét nederlag samt en målscore på 23-4 set med AaB’s øjne.
- at AaB med en sejr over Hobro I.K. endeligt kan sikre sig en af de to de to øverste pladser i pulje 2 i gruppespillet. Dermed vil AaB indgå i de afgørende playoffkampe om en europæisk plads efter gruppespillet.
- at AaB har fået point i ni af de 10 tidligere Superligakampe mod Hobro I.K., heraf i de otte seneste opgør (6V-2U-0T). Tillige har Hobro I.K. aldrig scoret mere end et mål pr. kamp mod AaB, og det er endda kun sket i fire af de 10 tidligere kampe, at søndagens hjemmehold er kommet på måltavlen.
- at kampens første mål i de 10 hidtidige Superligakampe mellem Hobro I.K. og AaB har haft betydning for kampens endelige resultat. I de syv kampe, hvor AaB har scoret først, er kampen endt med point til AaB (6V-1U-0T); i de tre andre kampe, hvor Hobro I.K. har scoret først, er kampen endt uden sejr til AaB (0V-2U-1T).
- at Lucas Andersen har scoret i hver af hans fire seneste Superligakampe, og hvis det lykkes ham at score for femte kamp i træk, vil han tangere den bedste præstation af en AaB-spiller i Superligaen. Fem kampe i træk med mål er tidligere præsteret af Thomas Enevoldsen (2015), Morten 'Duncan' Rasmussen (2011) og Frank Strandli (2001).
- at Lucas Andersen, Tom van Weert, Kasper Pedersen og Kasper Risgård alle har scoret to Superligamål mod Hobro I.K. Derudover er Frederik Børsting (1 mål) eneste AaB'er i den nuværende trup, der har scoret mod søndagens modstander.
- at Kasper Risgård kan spille sin Superligakamp nummer 275 for AaB. Han bliver i givet fald den sjette AaB-spiller til at runde denne milepæl efter Rasmus Würtz, Thomas Augustinussen, Jimmy Nielsen, Henrik Rasmussen og Torben Boye. Til hans samlede antal Superligakampe skal tillægges 63 kampe for Silkeborg I.F.
- at AaB med en scoring på søndag kan runde et lille jubilæum, idet det vil være 10. Superliga-udekamp i træk med en AaB-scoring. Det har AaB ikke præsteret bedre siden oktober 2006-maj 2007, hvor det blev til scoringer i 11 udekampe i træk.
- at AaB’s seneste besøg i Hobro gav en sejr på 5-0, via scoringer af Tom van Weert (2), Kasper Pedersen (1), Lucas Andersen (1) og et selvmål. Siden har Hobro I.K. på hjemmebane kun tabt to kampe, vundet fire kampe og spillet to uafgjort.
- at AaB's seneste Superligakamp på datoen 7. april blev spillet i 2002, hvor en scoring af Mikkel Beck sikrede Aab en udesejr på 1-0 over Esbjerg fB.
- at ingen AaB-spillere er i karantæne til kampen på søndag. Til den efterfølgende kamp mod Vendsyssel F.F. er Rasmus Thellufsen den eneste AaB-spiller, der risikerer karantæne i tilfælde af et gult kort.
- at dommer Peter Munch Larsen dømmer sin 37. Superligakamp efter debuten i august 2016. Han har noget usædvanligt været involveret i tre Superligakampe, hvor dommeren måtte udskiftes; i to tilfælde ham selv og i et enkelt tilfælde måtte han træde til.
(Kilde: danskfodbold.com og aabsport.dk)